Odpověď na otázku, kdy byste měli začít investovat do akcií, je mimořádně jednoduchá – co nejdříve, ovšem za splnění dvou předpokladů: 1. veškeré dluhy s vysokým úrokem (kreditní karty, kontokorenty po splatnosti, spotřebitelské úvěry) máte splaceny a 2. vytvořili jste si nouzový fond, který vám zajistí takovou rezervu, abyste v případě ztráty zaměstnání mohli alespoň tři měsíce fungovat. Jakmile máte splněny tyto dva úkoly, měli byste okamžitě začít investovat – ať už vám je 18, 28 nebo 48 let. Svého rozhodnutí v budoucnu litovat určitě nebudete.
Lekce od mistra
Autobiografie Warrena Buffetta je pěkná bichle o více než 800 stranách, to nejdůležitější si však přečtete na její obálce: název – Sněhová koule. Není lepší způsob, jak připodobnit metodu, kterou Věštec z Omahy přišel ke svému neuvěřitelnému bohatství a proč je tak důležité, abyste začali co nejdříve investovat.
Každý, kdo se uprostřed zimy rozhodl se svou ratolestí postavit sněhuláka ví, že nejnáročnější část vás čeká v počátku, kdy je sněhová koule ještě malá. Musíte prohýbat záda a přemýšlíte, jestli koule opravdu roste. Dejte tomu však trochu času a najednou kolem dvora válíte masu zmrzlé vody. S každým dalším otočením navíc vaše sněhová koule přibírá exponenciálně vyšší váhu. Pokud ještě budete na kopci a pustíte svou sněhovou kouli dolů, gravitace udělá svou práci za vás a během okamžiku uzříte pěkný sněhový balvan.
25 milionů z tisícikoruny díky trpělivosti
Přesně stejný mechanismus funguje i při investování a rovněž vysvětluje, proč je nejlepší doba začít investovat, co nejdříve. Potřebujete důkaz? Otevřeme vám oči. Pokud byste v roce 1964 investovali stejně jako Warren Buffett do společnosti Berkshire Hathaway 1000 Kč, měla by tato tisícikoruna dnes hodnotu téměř 25 milionů Kč.
Za těchto 54 let se však celá jedna třetina růstu původně textilní společnosti odehrála v letech 2016 a 2017 a celá polovina růstu (zhodnocení z 12,5 na 25 milionů Kč) během let 2013–2017.
To je také důvod, proč věhlasný Albert Einstein údajně nazval složené úročení „nejmocnější silou ve vesmíru“. Jakmile něco začne exponenciálně růst, účinky času jsou nepředstavitelné. Smutnou pravdou je, že stejná moc může fungovat i proti vám. Pokud máte například nesplacený spotřebitelský úvěr a nejste ho schopni třeba i vinou ztráty zaměstnání splácet, pak vám skládaný úrok ukáže i svou odvrácenou tvář, neboť dlužná částka může růst podobným způsobem. To je také důvod, proč je dobré mít zaplaceny tyto závazky a mít k dispozici nouzový fond předtím, než začnete investovat. Pokud však máte splněno, máme pro vás pár tipů, jak začít.
1. Nehrajte si na experty
Na startu své investorské kariéry nemusíte začít hned skupovat akcie amerických technologických společností. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, připusťte si, že nejste experty a raději se poohlédněte po nějakém zajímavém akciovém podílovém fondu.
2. Vyberte vhodný a levný podílový fond
Výběr podílového fondu závisí především na vašem postoji k riziku a investičním horizontu. Čím delší dobu plánujete peníze do fondu odkládat, tím rizikovější fond si můžete dovolit. Pakliže si jako dvacátník plánujete vybudovat rezervu na důchod, nemusíte mít obavu z ryze akciového fondu, padesátník by se měl dívat spíše po dluhopisových fondech, které slibují sice menší zhodnocení, ale na druhou stranu jsou spojeny s mnohem nižším rizikem.
Vyplatí se také být škrtem a hledat fondy s nejnižšími náklady na správu a vedení. Ačkoliv z krátkodobého hlediska mohou vypadat rozdíly mezi těmito částkami zanedbatelně, skládaný úrok se projevuje časem a po desítkách let mohou tyto rozdíly představovat statisíce.
3. Zamyslete se nad krátkodobými výdaji
Veškeré finance, které budete potřebovat v nejbližších třech letech by neměly být investovány do akcií. Ačkoliv je pravda, že akciový trh převážnou většinu své historie stoupá, jednou za čas se v okamžiku propadne o desítky procent a nikdo neví, kdy se tak přesně stane. Nassim Taleb popsal tyto události ve svém bestselleru jako černé labutě – události, které nastanou, nevíme však kdy a rovněž nevíme, co bude jejich spouštěčem.
Jednoduše řečeno. Kdykoliv v historii v horizontu deseti let akciový trh vyrostl. Pokud byste do něho však vstoupili ve špatném okamžiku, mohlo by se stát, že by událost podobná zmiňované černé labuti způsobila, že by vaše investice byla v krátkodobém horizontu velmi nevýhodná. Proto byste neměli do akcií investovat peníze, které bude v horizontu pár let potřebovat vybrat, abyste toto riziko minimalizovali.
Slovo závěrem
Jak vidíte, start investování není až taková věda. Důležité ovšem je, začít co nejdříve. V případě, že se budete držet našich tipů a začnete s odkládáním malých částek každý měsíc, čas sehraje svou úlohu a dočkáte se okamžiku, kdy začnou vaše investice pracovat za vás.
Vložit komentář