Abyste se stali úspěšným aktivním burzovním obchodníkem, musíte nastudovat spoustu materiálů, osvojit si potřebné vědomosti, a nakonec získat i nezbytnou praxi při počátečních neúspěších. Na druhé straně však můžete skočit do vod dlouhodobých „buy and hold“ (kup a drž) obchodů, aniž byste toho museli o akciovém trhu mnoho vědět. Zde je několik tipů, které vám pomůžou vyšlápnout tou pravou nohou.
Nikdy neinvestujte peníze, o které nemůžete přijít
Jestli se vám ze začátku podaří několik obchodů, jedině dobře, berte však svůj úspěch s pokorou. Jak se říká: S jídlem roste chuť a záleží čistě na vás, kolik peněz jste ochotni riskovat, ovšem přehnané nadšení se vám může zle nevyplatit. Zásadní pravidlo zní: „Nikdy neinvestujte peníze, o které nemůžete přijít.“ Porušení tohoto pravidla pocítíte ve chvíli, kdy nebudete mít z čeho zaplatit nájem.
Spočítejte si, kolik peněz vám zbývá po zaplacení veškerých životních nákladů a z toho, co vám zbyde můžete část nebo i celý zbytek věnovat vašim investičním záměrům.
Záleží jen na vás, kolik peněz jste ochotni riskovat, začněte však s relativně malou částkou, aby vás případné ztráty nemrzely. Investovat pak můžete buď jednorázově nebo je možné si každý měsíc navyšovat investiční účet pravidelnou měsíční platbou.
Kolik peněz byste měli věnovat investování už víme a kam byste tedy měli své vydělané peníze vložit?
Nakupujte akcie velkých a známých společností
Panuje mylná představa, že se dají investováním vydělat tzv. „rychlé peníze“, ale to byste museli mít opravdu štěstí. Samozřejmě, pokud se trefíte a investujete do toho pravého start-upu, může se vaše investice proměnit ve zlatý důl, častěji však bývají investice do mladých firem vyhazováním peněz z okna.
Mnohem rozumnější je se na začátku věnovat nákupům akcií velkých a známých společností (ČEZ, Komerční banka v ČR, případně Apple, Google, Amazon z amerických akcií), u nichž je možné předpokládat, že před sebou mají ještě dlouhou a zářivou budoucnost. Nevyděláte tak jmění, ale na startu investorské kariéry je především důležité neprodělat.
Investujte do firem, které znáte
Warren Buffett radí jednotlivým investorům, aby se hlavně drželi své odbornosti – odvětví, která jim jsou blízká a rozumí jim. Je to jednoduché. Pokud toho nevíte mnoho o pokročilých technologiích pravděpodobně byste neměli ztrácet čas investováním do umělé inteligence, neboť budete mít problém zhodnotit dlouhodobí potenciál dané společnosti.
Pokud naopak pracujete v technologickém průmyslu, mohly by být právě IT společnosti ideálním místem, kam investovat peníze, neboť pro vás bude jednodušší nalézt v tomto odvětví dobré investiční příležitosti.
Pro investory, kteří si nejsou svou odborností jistí, jsou solidní možností indexové fondy. Jedná se o podílové fondy nebo fondy obchodované na burze, které kopírují vývoj specifického indexu – například S&P 500. Tyto fondy, které jsou převážně amerického původu, obvykle nabízejí nízké poplatky, přičemž poskytují spolehlivé výnosy.
Vyberte si správného zprostředkovatele
Jakmile se rozhodnete, do čeho chcete investovat, musíte si vybrat i vhodného zprostředkovatele, který vám popisované obchodování umožní. Na českém trhu existuje více než 10 zprostředkovatelských společností, ale ne všechny jsou nejlepší možností pro začínající investory.
Mnohé vyžadují ať už v obchodních podmínkách nebo při osobním setkání, z úst makléře, minimální investici alespoň 50 nebo 100 tisíc Kč. Pokud však chcete investovat jen několik tisíc, protože právě začínáte, nebudou pro vás ideálním partnerem.
Pokud jste objevili více makléřů s dostatečně nízkým minimálním účtem, určitě porovnejte poplatky, které si jednotliví zprostředkovatelé určují za uzavření obchodů nebo vklady a výběry financí. Pomyslným jazýčkem na vahách pak může být informace, zda nabízí zprostředkovatel svým klientům i nějaký vzdělávací kurz.
Jednejte s chladnou hlavou
Může se to zdát jako samozřejmost, ale nejedná se vždy o pravidlo. Mějte na paměti, že i ty nejlepší akcie mají občas horší čtvrtletí, což často přesvědčí investory, aby učinili emociální rozhodnutí, které je posléze stojí dost peněz. Každá akcie se prochází svými vzestupy i pády, proto je důležité nehodnotit jejich výkonnost na základě posledních měsíců nebo dokonce týdnů.
Nejlepší taktikou, i když málo dodržovanou, je držení svých investic celá léta nebo i desetiletí. I když cena jednotlivých akcií může v krátkém horizontu klesat z dlouhodobého hlediska neustále rostou, viz americké akciové indexy. Podle studie provozovatelů indexů S&P 500 a Dow Jones, neuvěřitelných 90 % z aktivních investorů prohrává s výkonností zmíněných indexů. Investoři, kteří nakoupí akcie a sedí na nich po celá léta tak mají mnohem větší šanci na úspěch než přehnaně horlivý obchodníci, kteří nakupují a prodávají své pozice několikrát do roka.
Rada na závěr – neustále se vzdělávejte
Nastudujte si odbornou literaturu, analyzujte strategie úspěšných investorů, poučte se z vlastních chyb a snažte se své umění neustále zdokonalovat. Seznamte se s různými typy investičních fondů, naučte se ovládat vaši toleranci vůči riziku a pokud potřebujete pomoc, nebojte se o ni požádat. Zkrátka, čím více se toho o investicích dozvíte, tím lepší jsou vaše šance na úspěch.